Rośnie rola zrównoważonego rozwoju w prawie pracy
Niezależnie od wymogów regulacyjnych, ESG coraz silniej wpływa na ocenę firmy przez jej partnerów handlowych, inwestorów, klientów, a także pracowników. Stworzenie środowiska pracy zgodnego ze standardami ESG może oznaczać konieczność podjęcia dodatkowych działań.
Skrót „ESG” oznacza zbiór wskaźników w obszarach środowiskowym (environment), społecznym (social) oraz ładu korporacyjnego (corporate governance), służących do oceny zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, państw i organizacji. Z działań legislacyjnych podejmowanych na szczeblu Unii Europejskiej wynika, że ESG to nie tylko rynkowy trend czy zbiór dobrych praktyk, ale kierunek zmian pożądanych przez unijnego prawodawcę. Można więc przyjąć, że oczekiwania oraz wymogi prawne w zakresie ESG z czasem będą jedynie rosły.
Regulacje unijne
W Unii Europejskiej trwają prace nad przyjęciem kompleksowego pakietu regulacji na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Wyrazem działań unijnych legislatorów jest m.in. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, dalej: Dyrektywa CSRD).
Dyrektywa CSRD przewiduje obowiązek raportowania danych z zakresu ESG przez podmioty notowane na giełdzie oraz jednostki zaufania publicznego. Wdrożenie ustanowionych obowiązków przebiegać będzie w trzech etapach, a pierwsze raporty według nowych zasad składane będą już za 2024 rok.
Jak wskazuje Parlament Europejski, wzrost zapotrzebowania na informacje z zakresu ESG wynika m.in. z rosnącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta